W dniach 16-22 kwietnia prof. Marek Dziekan przebywał w Algierze, gdzie na Uniwersytecie Algierskim im. Ibn Jusufa Ibn Chaddy (Dżami'at al-Dżaza'ir Ibn Jusuf Ibn Chadda) spotkał się w przedstawicielami władz Uczelni i wygłosił dwa wykłady w języku arabskim. Na Wydziale Literatur i Języków (Kullijjat al-Adab wa-al-Lughat) wykład dotyczył dziejów recepcji literatury arabskiej w Polsce, natomiast podczas spotkania na Wydziale Nauk Muzułmańskich (Kullijjat al-Ulum al-Islamijja) prof. Dziekan mówił o dziejach islamu w Polsce i polskich badaniach nad islamem. Wykłady odbyły się w ramach obchodów 100-lecia założenia Uniwersytetu Algierskiego. W trakcie rozmów z władzami Uczelni postanowiono podjąć działania mające na celu podpisanie umowy o współpracy naukowej pomiędzy Uniwersytetem Łódzkimi Uniwersytetem Algierskim. Kierownik Katedry Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki UŁ udzielił także obszernych wywiadów dwóm algierskim gazetom: "Al-Chabar" ("Informacja") i "Al-Fadżr" ("Świt").

Zdjęcia z pobytu Profesora w Algierze do obejrzenia w Galerii.